KAM DAVULU / ŞAMAN DAVULU

Kam Davulu / Şaman Davulu binlerce senelik Türk inanç sisteminin en önemli unsuru olan Kamların, ritüeller esnasında kullandıkları enstrümanlardan biridir.

Kam Davulu saflığı, inançsal ve kültürel anlamda köklere bağlılığı sembolize eden, varlığıyla ve yaydığı titreşimle bolluk ve bereketi, huzuru, atalar kültüne bağlılığı beraberinde getiren kutsal bir enstrümandır. 

Kamlar davullarını, ritüel esnasında geçtikleri diğer alemlerde Tanrıların onayları ve yönlendirmeleri doğrultusunda, kendi ruh dünyalarından gelen içsel yönlendirmeleri de katarak, eceliyle ölmüş hayvanların derilerinden ve yine aynı şekilde kendiliğinden kurumuş ağaçların gövdelerinden yapmaktadırlar. Davulların üzerindeki motiflerde de Türk inanç sistemine / mitolojisine ,Türk kültürüne, yaşayışına, tarihine dair unsurlar kullanılmaktadır. 

Şaman Davullarını yapan kişinin o ulusa, inanç sistemine, kültüre ve bu inanç sisteminin bir unsuru ve tamamlayıcısı olan Türkçülük ideolojisine mensup olması gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu özellikleri taşımayan bir kişi bu işi sadece para kazanma hırsıyla yapan, Türk’e ait olmayan motifleri ve davul tiplerini çalışmaktan imtina etmeyen, dijital ortamda her istenen motifi çıktı alıp davulun saflığını ve ruhaniliğini bozacağını düşünmeden işlemeye yeltenen kişiler insanların inançlarını kötüye kullanmaya çalışan, inanç sömürücü, bu işi ticaret için yapan esnaftan başka bir şey olmayacaktır.

Kam Davulu yapmak inanç meselesi olduğu kadar, kan ve ruh meselesidir.

Selim Demirtürk


KAM DAVULU / ŞAMAN DAVULU ÇALIŞMALARIMDAN ÖRNEKLER

37 cm. , 60 cm. , 72 cm. , 1.5 m. ebatlarında çalışılmaktadır.

– Kam Davulunun Dış Kısmında Oğlak Derisi, Orbasın da ( Tokmak) Akça Ağaç ve Gerçek Deri

– İskelet ve Arkasındaki Tutma Kısmında Kayın Ağacı Kullanılır.

– Kam Davulu ( Şaman Davulu ) Ritüel aleti olmasının yanı sıra ritim çalgısı olarak da kullanılmaktadır.


ŞAMAN DAVULU TUTMA YERİ ÖRNEKLERİ

Standart artı (+) şeklinde tutma yerinin yanı sıra, Ağaçlardan standart olmamak kaydıyla farklı şekillerde çıkarılarak yapılabilen otantik, hayat ağacı formunda tutma yeri de çalışılabilmektedir.


SİNEMA VE TİYATRO’DA KULLANILAN

ŞAMAN DAVULU – KAM DAVULU ÇALIŞMALARIM

  • Erkan PETEKKAYA ve Yetkin DİKİNCİLER’in Başrollerinde oynadığı “DELİLER” Sinema Filminde kullanılan ve 1.8 metre boyuyla,bu formda dünyanın en büyük kam davulu çalışmasını yapmaktan onur duyuyorum.

 

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezinde sergilenen “Kızıl Elma” isimli tiyatro gösterisinde

Türk Devletlerinin sancaklarının önünde tarafımdan yapılan Kam Davuluyla gerçekleştirilen ritüel sahnesi.

 

Hacettepe Üniversitesi Öğr. Gör. Seçil ÖZCAN tarafından sergilenen İDA’nın Azizesi – Sarıkız’ın Hikayesi

isimli gösteride kullanılan Kam Davulu – Şaman Davulu çalışmam


SERGİLERDE KAM DAVULU ÇALIŞMALARIM

Tarafımdan Yapılan ve 50. Ulusal Psikiyatri Kongresinde Sergilenen Kam Davulu…

Bu bölümde şizofreni hastalığının tedavisi için gerçekleştirilen Kam Ritüellerinde kullanılan aletler sergilenmekte.

Kam Davulu – Şaman Davulu Çalışmam “Tarih Öncesinden Günümüze Şizofreni Serüveni” Adlı Sergi Kapsamında “İstanbul Harbiye Askeri Müze” ve “Ankara CERMODERN Kültür ve Sanat Merkezi”nde Sergilendi.

Not: Şizofreni tedavisinde kullanılan yöntemlerden biri Kam (Şaman) Ritüelleridir. Kam Davulu’da bu ritüellerin gerçekleştirilmesinde gerekli olan en önemli araçlardandır.


 

Kam Davulu ( Şaman Davulu ) İle İlgili Yaptığım Bilgilendirme Röportajı Yazılı Basın – Yayın Organlarında…


 

72 cm. çapındaki şaman davulu çalışmam Dr. Ender SARAÇ ve eşi Benan SARAÇ hanımefendinin gerçekleştirdiği Durek VERRETT’in katıldığı organizasyonda kullanılırken.


Türklüğün Yaşatılması İçin Her Yerde Mücadeleye Devam…

Kızılay Karanfil Caddesi ve Bahçelievler 7. Cadde de Türk Kültürünü Yaşatmak ve Tanıtmak İçin Gerçekleştirdiğim Stant Çalışmalarım


SİZDEN GELENLER

You cannot copy content of this page